• 1

We offer these “Tracks” for those who would like suggestions for various areas of workshop topics. They are definitely not exclusive or complete in their listings, and we encourage each attendee to personalize your choices to create your own convention schedule to meet your own individual needs and desires by reading the workshop descriptions and checking the workshop grid. Praying you have a blessed weekend!

Beginners

Friday
10:30AM    #6  Introduction to Homeschooling—Sacramento Room—JulieBeth Lamb

1:00PM      #9  Choosing Curriculum—Gingko Room—Kendra Fletcher

1:00PM      #11 Inside a Charlotte Mason Homeschool—Plaza 2—Sonya Shafer

2:30PM      #17 Getting Started Teaching Kids with Learning Difficulties—Plaza 2—Marianne Sunderland

4:00PM      #19 When It Becomes Difficult to Love & Teach Your Child—Arbor Theatre—Beverly Bradley

6:00PM      #25 Why Homeschooling May Save the World—Arbor Theatre (Convention Banquet)—Andrew Pudewa

6:00PM      #28 The Delightful Homeschool Family—Plaza 1—Reb Bradley

Saturday
9:30AM      #34 Cultivating Language Talents: From Preschool through High School—Plaza 1—Andrew Pudewa

9:30AM      #36 Introduction to Homeschooling—Sacramento Room—JulieBeth Lamb

11:00AM    #41 Teach Your Whole Family Together—Plaza 2—Sonya Shafer

2:30PM      #43 The Get Yourself Organized Project—Arbor Theatre—Kathi Lipp

2:30PM      #48 Creating Community in a Support Group—Sacramento Room—Jere & Crissi Allen

2:30PM      #45 Things You Can Do That Could Cause You to Lose Your Children—Ginkgo Room—Michael Smith

View Convention Schedule
Teen Escape

Teens

Friday
1:00PM      #8   Teen Topics—Pistache Room—Stephanie Hood

1:00PM      #12 Why Teach Independent Publishing?—Sacramento Room—Hillari DeSchane

2:30PM      #14 Deciding How to Decide—Pistache Room—Mike Winther

2:30PM      #18 Choosing Tools for Teaching Independent Publishing—Sacramento Room—Hillari DeSchane

4:00PM      #21 College Admissions for Homeschoolers—Ginkgo Room—Kendra Fletcher

6:00PM      #26 Revisionist History Exposed—Pistache Room—Mike Winther

6:00PM      #30 How to Decide if Young Writers Are Ready to Publish—Sacramento Room—Hillari DeSchane

Saturday
9:30AM      #34 Cultivating Language Talents: From Preschool through High School—Plaza 1—Andrew Pudewa

11:00AM    #42 Introduction to Debate—Sacramento Room—Mike & Mary Winther

2:30PM      #51 Exciting Fun Science for Middle Schoolers—Ginkgo Room—Sammi Moeller

4:00PM      #49 Nurturing Competent Communicators—Arbor Theatre—Andrew Pudewa

4:00PM      #52 What is the Proper Role of Government?—Plaza 1—Mike Winther

View Convention Schedule

Special needs

Friday
10:30AM    #2   Teaching Reading to Kids with Dyslexia—Pistache Room—Marianne Sunderland

2:30PM      #17 Getting Started Teaching Kids with Learning Difficulties—Plaza 2—Marianne Sunderland

6:00PM      #29 Homeschooling Outside the Box—Plaza 2—Marianne Sunderland

Saturday

9:30AM      #35 Help for the Hopelessly Disorganized Child—Plaza 2—Marianne Sunderland

11:00AM    #38 Teaching Strategies for the Struggling Speller—Pistache Room—Marianne Sunderland

2:30PM      #44 Teaching Writing to Kids with Dysgraphia—Pistache Room—Marianne Sunderland

View Convention Schedule

Science

Saturday
2:30PM      #46 Nature Deficit Disorder: Causes, Consequences, & Cures—Plaza 1—Andrew Pudewa

4:00PM      #51 Exciting Fun Science for Middle Schoolers—Ginkgo Room—Sammi Moeller

View Convention Schedule

Math

Friday
2:30PM      #15 Building a Solid Math Foundation—Ginkgo Room—Kathleen Cotter Lawler

6:00PM      #27 Fractions: From Fear to Fun!—Ginkgo Room—Kathleen Cotter Lawler

Saturday
9:30AM      #32 Memorizing Math Facts without Tears—Pistache Room—Kathleen Cotter Lawler

4:00PM      #50 Let’s Play Math Games!—Pistache Room—Kathleen Cotter Lawler

View Convention Schedule

Writing

Friday
10:30AM    #4   The Four Language Arts—Plaza 1—Andrew Pudewa

1:00PM      #10 From Copywork to Composition: Learning Writing by Imitation—Plaza 1—Andrew Pudewa

2:30PM      #16 The 4 Deadly Errors of Teaching Writing—Plaza 1—Andrew Pudewa

Saturday
9:30AM      #34 Cultivating Language Talents: From Preschool through High School—Plaza 1—Andrew Pudewa

11:00AM    #30 But…But…But…What about Grammar?—Gingko Room—Andrew Pudewa

2:30PM      #44 Teaching Writing to Kids with Dysgraphia—Pistache Room—Marianne Sunderland

4:00PM      #49 Nurturing Competent Communicators—Arbor Theatre—Andrew Pudewa

View Convention Schedule